Léčba chronických zánětů močového měchýře je dlouhodobá a náročná, protože chronické změny reagují na léčbu mnohem hůře než v případě akutních zánětů.
Jako léčba se doporučuje dlouhodobé (alespoň 6 měsíců) užívání močových chemoterapeutik podávaných nejlépe před spaním, aby bylo dosaženo co nejdelšího působení na močový měchýř.
Výsledek léčby závisí na mnoha faktorech, především na obranyschopnosti organismu, virulenci mikrobů a také na aktivním přístupu pacientky.
Důležité je dodržovat režimová opatření
- doporučuje se pít alespoň 2 litry tekutin denně
- důležité je nezadržovat moč ani při prvních pocitech nucení na močení
- na místě je dodržovat pečlivou hygienu v okolí ústí močové trubice a konečníku, volit sprchu namísto koupele a myslet i na hygienu genitálu před a po pohlavním styku
- nepoužívat dámské hygienické spreje a intimní ubrousky
- používat teplé spodní prádlo
- předcházet prochlazení zejména dolních končetin, aj.
Cílem léčby je také podpořit přirozenou obranyschopnost organismu a vlastní regenerační procesy, aby se organismus dokázal s opakující se infekcí účinně vypořádat a vymanit se ze začarovaného kruhu opakovaného podávání antibiotik.
Komplexní doplňky stravy v péči o močový měchýř
Svou důležitou úlohu v péči o komfort močení hrají také doplňky stravy, které jsou často využívány jako vhodný doplněk při medikamentózní léčbě zánětu močových cest.
Mohou pomoci zmírnit nepříjemné příznaky onemocnění a podpořit regenerační proces. Některé rostlinné látky a vitaminy obsažené v doplňcích stravy mají velmi žádoucí vliv na regeneraci sliznice močového měchýře, mají mírně desinfekční účinek, snižují pocit dyskomfortu nebo posilují imunitu, apod. Další jejich výhodou je velmi dobrá snášenlivost i při dlouhodobém užívání.
Pro dosažení největšího efektu je proto nejvhodnější užívat doplňky stravy s komplexním složením. Časté užívání samotných brusinek většinou nestačí a je potřeba volit ještě další látky rostlinného původu (např. zlatobýl obecný, medvědice lékařská, aj.) doplněné kombinací vitaminů (např. A, D, E). V některých případech doporučujeme kombinovat rostlinné přípravky navíc s enzymy a přípravky na podporu imunity.
Prognóza léčby
Prognóza chronického zánětu močového měchýře záleží na včasnosti zahájení léčby a komplexním přístupu.
Vzhledem k možným komplikacím je vhodné se obrátit co nejdříve na odborníky a nespoléhat se na samoléčbu.