Při stresové inkontinenci moči dochází k nechtěnému odchodu malého množství moči v některých situacích jako je námaha, emoční hnutí apod.
Příčiny stresové inkontinence
Močová trubice je trubice, která odvádí moč z močového měchýře ven z těla. Za normálních okolností udržuje pevné sevření, aby zabránila bezděčnému úniku moči.
U žen se stresovou inkontinencí, ochablost svalů dna pánevního či porucha v močové trubici brání, aby byla močová trubice ve své správné pozici. Pokud kašel, smích, kýchání nebo jiné pohyby, které vyvíjejí tlak na močový měchýř, zapříčiňují únik moči, pak můžete trpět stresovou inkontinencí. Tento problém je zvláště patrný, když se močový měchýř příliš naplní.
Fyzické změny, které jsou důsledkem těhotenství, porodu a menopauzy mohou často způsobovat stresovou inkontinenci.
Stresová inkontinence je nejběžnější forma inkontinence u žen a je léčitelná
Svaly dna pánevního podporují močový měchýř. Pokud jsou tyto svaly oslabeny, může močový měchýř sestoupit dolů a lehce tlačit ze dna pánevního na pochvu. Toto zabraňuje svalům, které zpravidla nutí močovou trubici se uzavřít, aby se sevřely tak pevně jak by měly. Výsledkem je to, že moč může unikat do močové trubice v průběhu fyzického stresu.
Stresová inkontinence se také vyskytne, pokud svaly, které vyvíjejí tlak, ochabnou.
Stresová inkontinence se může zhoršit během týdne před menstruací. V této době může snížená hladina estrogenu vést k nižšímu svalovému tlaku okolo močové trubice a zvýšit tak možnost úniku moči.
Výskyt stresové inkontinence se zvyšuje s následnou menopauzou.