Slovníček pojmů

UrogynCentrum 800 662 662
Napište nám info@urogyn.cz

VÝHODNÉ BALÍČKY SE SLEVOU

Koupit

Akutní zánět močového měchýře (cystitida/cystitis) je druhé nejčastější zánětlivé onemocnění v dospělé populaci. Nejčastější příčinou tohoto onemocnění jsou bakteriální infekce a nejčastějším bakteriálním původcem je Escherichia coli. Dochází při něm k častějšímu a bolestivému močení, pálení a řezání, výskytu křečí apod.

Alfa-blokátory jsou léky, které uvolňují svaly kolem hrdla močového měchýře a usnadňují tak močení.

Antibiotika jsou léky, které zastavují růst bakterií či jiných mikroorganismů chlamydií, mykoplasmat nebo je přímo ničí.

Antioxidanty jsou látky, které zabraňují oxidaci a vzniku volných radikálů. V organizmu přispívají k ochraně buněk před oxidativním stresem.

Antiseptický účinek označuje účinek, který ničí choroboplodné zárodky.

Bakterie je název jednobuněčného mikroorganizmu primitivnější stavby než mají buňky rostlin a živočichů. Kromě dědičné informace DNA obsahuje i organely, které jí umožňují život a množení v příznivých podmínkách nezávisle na hostiteli. Bakterie jsou častým původcem zánětlivých onemocnění.

Benigní hyperplazie prostaty (BHP) je odborný název pro nezhoubné zvětšení prostaty. Jedná se o nejčastější nezhoubný nádor mužů a jeho výskyt v populaci stoupá s věkem.

Cévka (katétr) je jiné označení pro urologický katétr, který se zavádí do močového měchýře při nemožnosti spontánního močení a pro přesný monitoring objemu moči.

Diagnóza je rozeznání nemoci a její následné pojmenování. Je nezbytným předpokladem pro zvolení správné léčby.

Diskomfort (též dyskomfort) je označení pro nepohodlí, nepřesně definované pocity např. tíhy, tlaku, plnosti apod.

Doplňky stravy jsou přípravky dodávající organismu živiny, které potřebuje, ale nezískává je v dostatečné míře v běžné stravě, nebo jiné látky, které mají příznivý účinek na zdravotní stav.

Epitel je mnohovrstevná výstelka sliznice močového měchýře, která vytváří přirozený ochranný val před usídlením bakterií a vznikem infekce močového měchýře a močových cest.

Exspirace je doba použitelnosti léku nebo doplňku stravy, kterou nelze překročit bez rizika snížení účinku nebo vzniku nežádoucích účinků.

Fytopreparát je název pro doplněk stravy, který obsahuje převážně složky rostlinného původu.

Fytoterapie je název podpory zdraví s využitím bylin a rostlinných extraktů. V současné době se dostává stále více do popředí.

Hematurie označuje přítomnost krve v moči. Někdy je patrná pouhým okem, jindy pouze při mikroskopickém vyšetření.

Hypotonický močový měchýř je ochablý močový měchýř se sníženým napětím hladkého svalstva stěn.

Chemoterapeutika jsou léky, které se užívají k léčbě infekcí, převážně bakteriálních, např. v případě zánětů močového měchýře.

Chronický zánět močového měchýře (cystitis chronica) vzniká většinou z nedoléčených akutních zánětů, při kterých dochází k postižení sliznice močového měchýře bakteriální infekcí. Na sliznici měchýře dochází k překrvení a otoku a v moči jsou přítomny bakterie. Projevy chronického zánětu močového měchýře jsou obdobné jako u akutního zánětu, ale bývají méně intenzivní. Poměrně často dochází ke krvácení do moči a celkový stav pacienta se postupně zhoršuje.

Imunita je jiný název pro přirozenou obranyschopnost organismu, schopnost organismu rozeznat „své“ od „cizího“ a pomocí buněk lymfocytů, makrofágů aj. a protilátek imunoglobulinů toto „cizí“ zneškodnit.

Infekce označuje proniknutí zárodků bakterií, virů, chlamydií a plísní do organizmu, kde se pomnoží a po určité době se objevují příznaky více či méně typické pro danou infekci.

Inhibitory alfa-reduktázy je název skupiny léků, které jsou předepisovány dlouhodobě pro zmenšení prostaty při benigní hyperplazii prostaty.

Inkontinence označuje neschopnost udržet moč v močovém měchýři.

Intolerance je označení pro nesnášenlivost organismu, např. intolerance léčivé látky či pomocných látek léku apod.

Močové kameny vznikají v močových cestách z některých látek vylučovaných tělem.

Klinická studie probíhá na vybrané skupině nemocných a za příslušných podmínek a je určená k zjištění účinku diagnostického či léčebného postupu.

Kultivace je pěstování mikroorganismů na umělých půdách, aby došlo k pomnožení jejich zárodků a následně určení. Na základě určení lze poté aplikovat příslušnou léčbu.

Kvasinky jsou organismy řadící se k nižším houbám, jsou přítomné v přírodě i v lidském organismu na kůži, a sliznicích. Mnoho z nich za normálních okolností nezpůsobuje žádná onemocnění.

Ledviny jsou párový orgán, který produkuje moč.

Moč je název pro tekutinu, kterou produkují ledviny a která obsahuje odpadní látky. Odvádějí ji močovody a dále ven z těla močovým měchýřem.

Mykóza je onemocnění způsobené houbami, plísněmi nebo kvasinkami. Patří k velmi častým chorobám a na jejím vzniku se podílí zapaření, nákaza např. na veřejných koupalištích, nedostatečná hygiena apod.

Nykturie je název pro časté močení v noci, mnohdy spojené s menším močením během dne.

Prevence je přístup a cílené chování k předcházení a zamezení vzniku nemoci.

Prostata neboli předstojná žláza je mužská pohlavní žláza velikosti vlašského ořechu, která obklopuje močovou trubici a která je součástí mužského pohlavního ústrojí. Produkuje tekutinu nesoucí sperma během ejakulace.

Pyelonefritida je označení pro vážné onemocnění ledvin, resp. pro bakteriální hnisající zánět ledvin.

Rakovina označuje onemocnění způsobené zhoubným nádorem, pro který je charakteristický nekontrolovaný růst s ničením okolních tkání, zakládání metastáz a celkové působení na organismus.

Regenerace např. sliznice je označení stavu, kdy dojde k obnovení, uvedení do původního zcela plnohodnotného stavu.

Retence moči označuje zadržení moči v močovém měchýři při nemožnosti se vymočit nebo nemožnosti zcela vyprázdnit močový měchýř.

Reziduální moč je název pro množství moči, která zbyde v močovém měchýři po vyprázdnění.

Rostlinné extrakty jsou látky, které se získávají extrakcí různých částí rostlin, jako jsou nať, plod, list, oddenek nebo kořen, v alkoholu nebo jiném extrakčním činidle. Výsledný extrakt se standardizuje na přesný obsah účinných látek a lze jej užívat např. jako součást přírodních doplňků stravy v tobolkách.

Spasmolytické účinky je označení pro účinky napomáhající uvolňování křečí.

Transuretrální resekce prostaty (TURP) je volbou léčby benigní hyperplazie prostaty. Jedná se o chirurgický zákrok, který prokazuje dlouhodobé zmírnění příznaků BHP.

Uretra je latinský název pro močovou trubici, která je součástí močového ústrojí a odvádí moč z močového měchýře ven z těla. U muže slouží i k přenosu semene, ústí do ní chámovody, prostata a semenné váčky.

Urotel je odborný název sliznice močového měchýře, která mimo jiné přirozeně chrání před vznikem zánětu močových cest.

Zdroj:
Benigní hyperplazie prostaty, diagnostika a možnosti léčby, Klečka, 2016
Velký lékařský slovník, 10. vyd., Vokurka, Hugo a kol., 2015

Bulletin

Bulletin ke stažení ZDARMA Pravidelně pro Vás vydáváme populární bulletin

Všechna vydání zde