Únik moči – ostatní typy inkontinence

UrogynCentrum 800 662 662
Napište nám info@urogyn.cz

VÝHODNÉ BALÍČKY SE SLEVOU

Koupit

Urgentní inkontinence

Je to náhlé intenzívní nucení močit, provázené bezděčným únikem moči. Vaše tělo vás může upozornit na potřebu močit jen několik vteřin předem před příchodem na toaletu.

shutterstock_395135944Při urgentní inkontinenci je také potřeba močit častěji. Tato potřeba vás může dokonce vzbudit několikrát za noc. Močový měchýř se vyprázdní během spánku i po vypití byť malého množství vody.

Někteří lidé s urgentní inkontinencí mají silnou potřebu močit, když slyší tekoucí vodu. Únik moči může dokonce způsobit, i když jen jednoduše vstanete ze sedu. Urgentní inkontinence může být způsobena infekcí močového ústrojí či jinou příčinou, která dráždí močový měchýř. Další příčinou urgentní inkontinence mohou být také střevní problémy nebo poškození nervového systému spojené s roztroušenou sklerózou, Parkinsonovou chorobou, Alzheimerovou chorobou, mozkovou mrtvicí či zraněním, včetně zranění, ke kterým dojde během operace, mohou poškodit nervy a svaly močového měchýře.

Při urgentní inkontinenci se říká, že je močový měchýř nadměrně činný. Kvůli poškození nervů močového měchýře, poškození nervového systému (míchy a mozku) či svalů samotných, se mohou vyskytnout nechtěné akce svalstva močového měchýře.

Inkontinence z přeplnění

Pokud Vám často nebo trvale odkapává moč, je možné, že máte tzv. inkontinenci z přeplnění. Jde o neschopnost vyprázdnit močový měchýř, takže moč nekontrolovaně přetéká a dochází k samovolnému úniku moče. Při inkontinenci z přeplnění můžete mít pocit, jakoby u Vás nikdy nedošlo k úplnému vyprázdnění močového měchýře nebo že se potřebujete vymočit, ale nemůžete. Když se snažíte močit, vytvoří se pouze slabý proud moče. Tento typ inkontinence je častý u osob s poruchou nebo poškozením močového měchýře nebo (téměř) ucpanou močovou trubicí a u mužů s potížemi s prostatou. K inkontinenci z přeplnění může často vést porucha nervového systému při diabetu. Inkontinenci mohou způsobit nebo zhoršit některé léky.

Funkční inkontinence

Lidé s funkční inkontinencí močí v nevhodnou dobu, protože mají nějaké tělesné postižení, nepřekonatelné vnější překážky nebo poruchy myšlení nebo komunikace, které jim brání v dosažení toalety. Člověk s Alzheimerovou nemocí nemůže například myslet tak dobře, aby si včas naplánoval cestu na toaletu. Člověk na invalidním vozíku se nemůže dostat včas na záchod. Výše uvedené a podobné stavy jsou často spojeny s vyšším věkem a jsou příčinou některých forem inkontinence starších žen v domech s pečovatelskou službou.

Smíšená inkontinence

To znamená, že máte více než jeden typ inkontinence, v typických případech stresovou inkontinenci a urgentní inkontinenci současně. Obvykle je jeden typ inkontinence nepříjemnější než druhý. Příčiny těchto dvou forem mohou, ale nemusí navzájem souviset. Obvyklý je společný výskyt stresové a urgentní inkontinence.

Přechodná inkontinence

Únik moči, který se vyskytuje dočasně, v důsledku onemocnění (infekce, užívání určitých léků), úrazu či operace, který odezní.

Bulletin

Bulletin ke stažení ZDARMA Pravidelně pro Vás vydáváme populární bulletin

Všechna vydání zde