Rozhodnutí o způsobu léčby zvětšené prostaty (BHP) záleží na závažnosti příznaků a jejich vlivu na kvalitu života.
Léčba spočívá v pečlivém sledování, medikamentózní léčbě včetně využití rostlinných preparátů a v operační léčbě.
Režimová opatření
Důležité je dodržovat režimová opatření, která mají zabránit překrvení prostaty. Doporučuje se zejména pravidelně vyprazdňovat močový měchýř, omezit kořeněná jídla a alkohol, zejména větší množství piva. Dále se doporučuje mít pravidelnou stolici a předcházet zácpě a případně zánětu hemoroidů. Pacienti se mají vyhýbat lokálnímu působení chladu a vlhka. Velmi dobře naopak působí pravidelný rekreační sport zvyšující celkovou fyzickou kondici.
Léčba zvětšené prostaty
Léčba BHP musí být vždy komplexní a je ovlivněna mnoha faktory. Hlavním je vyhodnocení stavu pacienta lékařem na základě projevů onemocnění, rizik spojených s případnou operační léčbou ve srovnání s konzervativním přístupem, očekávání pacienta od léčby, a zejména jeho postoj k léčbě a vlastnímu zdraví.
Medikamentózní léčbu BPH v současné době tvoří zejména alfa blokátory, inhibitory 5-alfa- reduktázy a rostlinné extrakty.
Léky užívané při zvětšené prostatě
Alfa blokátory (např. tamsulosin) způsobují relaxaci hladké svaloviny v prostatě a hrdle močového měchýře a zlepšují příznaky BPH a průtok moči prostatou. Častým nežádoucím účinkem je pokles krevního tlaku, zejména při vstávání z polohy vsedě nebo vleže.
Inhibitory 5-alfa-reduktázy (např. finasterid) vedou postupně ke zmenšování objemu prostaty a zlepšení průtoku moči. Mají pomalý nástup účinku, ke kterému dochází za tři až čtyři týdny.
Doplňky stravy v péči o prostatu
Rostlinné extrakty používá mnoho mužů jako prevenci BPH nebo k její léčbě, a to často v kombinaci s klasickou medikamentózní léčbou.
Především komplexní přípravky, obsahující kombinaci rostlinných extraktů saw palmetta, kanadských brusinek, kopřivy dvoudomé, vrbovky malokvěté aj., přispívají ke správné funkci prostaty. Kombinované doplňky stravy bývají také doplněny heřmánkem pro jeho relaxační a spasmolytické účinky (protikřečové) a kozlíkem pro dobrý a nepřerušovaný spánek.
Další jejich výhodou je velmi dobrá snášenlivost i při dlouhodobém užívání. Výše zmíněné látky mají podobný mechanismus účinku nebo se svým účinkem navzájem doplňují. Pro pacienty s BPH je proto nejvýhodnější komplexní rostlinný preparát, který obsahuje kombinaci většího množství účinných složek, které dokážou co nejvíce ulevit od nepříjemných pocitů.
Chirurgická léčba
Chirurgická léčba spočívá v odstranění prostatické tkáně otevřenou cestou nebo endoskopicky tzv. transuretrální resekcí (TURP), při které se zavádí penisem resektoskop do močové trubice a odstraňuje se zvětšená prostatická tkáň.
Tento výkon se provádí u menších a středně velkých BPH. Výhodou je kratší hospitalizace, menší bolestivost a lepší mobilizace po chirurgickém výkonu. V průběhu pěti let po výkonu téměř 10 % pacientů musí absolvovat tento výkon opakovaně. Nejčastější komplikací po výkonu je tzv. retrográdní ejakulace (u 40–50 % pacientů dochází k ejakulaci semene do močového měchýře), sexuální dysfunkce (impotence se objevuje u 4 % operovaných) a inkontinence (1–2 %).