Akutní záněty močového měchýře jsou velmi časté. Jedná se o druhé nejčastější zánětlivé onemocnění v dospělé populaci. Odborný výraz pro zánět močového měchýře je cystitis (cystitida).
Akutní zánět močových cest postihne každý rok 10 % žen
V průběhu života zažije toto onemocnění každá druhá žena
Nejčastější výskyt je u žen mezi 20. a 40. rokem života, kdy postihuje 25–30 % žen
Příčiny zánětu močových cest
Je řada možných příčin vzniku tohoto onemocnění, nejčastější je bakteriální infekce. Ke vzniku onemocnění často přispívají faktory, jako je cévkování, radioterapie, diabetes, oslabená odolnost organismu, prochlazení apod. Nejčastějším bakteriálním původcem je Escherichia coli, Proteus, Pseudomonas aeruginosa aj. Vstup infekce je nejčastěji vzestupnou cestou, tedy močovou trubicí.
Zánět močových cest se často opakuje, protože po prodělaných zánětech dochází ke změnám na sliznici měchýře.
U opakovaných obtíží se může jednat o chronický zánět močového měchýře. Přečtěte si o něm více ZDE
Záněty močových cest a ženy
U žen se často jedná o cystitidy gynekologické, kde zdrojem infekce je zánět zevních nebo vnitřních rodidel, komplikace gravidity apod.
Ženy trápí toto onemocnění častěji (výskyt je 50x častější než u mužů), což je dáno anatomickými poměry (krátká močová trubice; 3–4 cm). Genitální oblast, kde ústí močová trubice, je běžně osídlena bakteriemi, a navíc je ústí ženské močové trubice blízko konečníku. Vznik močové infekce bakteriemi ze zevních rodidel nebo fekálními bakteriemi je proto mnohem snadnější a častější.
Celkem 40–50 % dospělých žen uvádí, že prodělaly ve svém životě alespoň jednou toto onemocnění. Pokud jednou žena prodělá toto onemocnění, je velmi pravděpodobné, že dojde k jeho recidivě. Ženy, které jsou sexuálně aktivní, mají vyšší pravděpodobnost vzniku tohoto onemocnění vzhledem k mechanickému tření v blízkosti ústí močové trubice v průběhu pohlavního styku. Tento mechanismus umožňuje bakteriím vstoupit do močové trubice a dostat se do močového měchýře. Vymočení po pohlavním styku může pomoci snížit toto riziko.
Záněty močových cest u mužů
U mužů je cystitida mnohem vzácnější, protože mají výrazně delší močovou trubici (24–25 cm), a přirozené obranné mechanismy tak mají dostatek času k eliminaci bakterií před jejich vstupem do močového měchýře. Proto u každé cystitidy u muže je potřeba myslet na jiné, závažnější onemocnění (onemocnění prostaty, diabetes aj.).
Záněty močových cest u starších pacientů
U starších pacientů se infekce močových cest vyskytuje stejně často u žen jako u mužů. U těchto pacientů je infekce způsobena nejčastěji nekompletním vyprazdňováním močového měchýře nebo inkontinencí.
Příznaky akutního zánětu močového měchýře
Příznaky infekce močového měchýře jsou velmi různé a mohou se projevovat od středního dyskomfortu s častějším močením až k velmi závažným stavům. Typickými projevy akutního zánětu močového měchýře jsou:
- časté a bolestivé močení
- časté nucení na močení (intervaly až 10–20 min)
- bolestivé nutkání na močení
- pocit pálením a řezání při močení doznívající chvíli po vymočení
- řezavá bolest vystřelující na hráz a do podbřišku
- velmi bolestivé domočování
- moč bývá zkalená, zapáchající, někdy krvavě zbarvená
V případě, že se objeví horečky, třesavky nebo zvracení, je pravděpodobné, že se infekce rozšířila do ledvin (pyelonefritida), což ohrožuje pacienta na životě. V tomto stavu je tedy nutné bez odkladu navštívit lékaře.
Dodržujte režimová opatření!
Při akutním zánětu močového měchýře se doporučuje klid v teple a podávání léků podle doporučení lékaře.
Množství tekutin zpočátku nezvyšujeme, aby se nezhoršily bolesti při močení, ale při odeznívání příznaků můžeme množství tekutin zvýšit.
Vhodným doplněním léčby jsou komplexní doplňky stravy
Svou důležitou úlohu v péči o komfort močení hrají doplňky stravy rostlinného původu, které jsou často využívány na infekci močových cest, protože mohou pomoci zmírnit nepříjemné příznaky onemocnění a podpořit léčebný a regenerační proces.
Některé přírodní účinné látky v doplňcích stravy mají dezinfekční účinek (zabíjejí bakterie), jiné působí proti bolesti, další mají unikátní účinek, jako je posilování imunity, blokace uchycení bakterií na stěnu měchýře, podpora vyplavování bakterií z močového měchýře apod.
Pro dosažení největšího efektu je proto nejvhodnější užívat doplňky stravy s komplexním složením, které působí přímo proti bakteriím, zmírňují bolest při močení a podporují hojení sliznice močového měchýře.
Následky neléčeného akutního zánětu močových cest
V případě opakujících se cystitid se doporučuje podrobnější celkové a urologické vyšetření, protože neléčená akutní infekce může v některých případech vyvolat život ohrožující sepsi nebo přejít do chronického stadia.