Které přírodní extrakty se osvědčily v péči o močové cesty a přispívají ke správné funkci močového měchýře?
Zlatobýl obecný (Solidago virgaurea)
je vysoká bylina se žlutými květy. Roste v našich končinách na druhově bohatých loukách. Extrakt z kvetoucí natě se využívá ve farmacii i v lidovém léčitelství. Především se osvědčil při péči o močové cesty, protože přispívá k normální funkci močového měchýře a dolních cest močových. Vykazuje antioxidační účinky a zároveň podporuje obranyschopnost organismu.
Třapatka nachová (Echinacea purpurea)
známá též pod názvem rudbekie je snad nejznámější léčivou rostlinou této doby. Tato bylina původem z amerického kontinentu je nejčastěji využívána pro podporu imunity a pro své účinky je tradičně oblíbená i při nachlazení. Extrakt z kořene třapatky má také příznivý vliv na správnou funkci dolních cest močových.
Heřmánek pravý (Matricaria recutita)
jehož pozitivní účinky na zdraví znali již staří Egypťané, se tradičně užívá v léčitelství a v kosmetice. Heřmánek nejen, že přispívá k přirozené obranyschopnosti organismu, ale působí také jako přírodní antioxidant. Sladce vonící květy heřmánku mají účinky relaxační a také spasmolytické (napomáhají uvolnění křečí). Další byliny tradičně používané pro péči o močové cesty jsou např. bříza obecná, medvědice lékařská či jehlice trnitá.
Rutin
z chemického hlediska se jedná o rostlinný bioflavonoidní glykosid. V našich končinách ho nejvíce obsahuje pohanka obecná. Nachází se také v ovoci a zelenině, v citrusových plodech, jablkách, ve slupkách rajčat, červeném víně a čaji. Rutin je nejvíce obsažen v osluněných částech rostlin a předpokládá se, že je chrání proti UV záření a má antioxidační účinky.