Při své gynekologické praxi se poměrně často setkávám s pacientkami, které trápí chronické záněty močových cest, zejména močového měchýře. Nezřídka mají zároveň i gynekologické obtíže, proto záněty močových cest řešíme i my v naší ordinaci.
Průvodními příznaky chronického zánětu jsou opakované řezání a pálení při močení, časté nucení na moč, změna barvy moči, někdy i s příměsí krve. Vzácností nejsou ani případy inkontinence, a to i u mladých žen. S urologickými příznaky se sdružují potíže gynekologického rázu – výtoky, svědění zevních rodidel, bolestivý pohlavní styk. Není výjimkou, že pacientka otálí s návštěvou lékaře a své obtíže řeší sama, většinou však chybně. Aby předešla potížím spojenými s bolestivým močením, omezuje příjem tekutin. Gynekologické příznaky si také léčí sama, v lepším případě si zakoupí v lékárně volně prodejný krém na mykózu, v horším případě podobný krém s dávno prošlou exspirací najde doma v lékárničce.
Ke vzniku chronického zánětu močových cest vede častý akutní zánět, se kterým se setká většina z nás. Stačí prochladnutí, snížený příjem tekutin, oslabení organismu někdy i banální viróza či bakteriální infekce. Vznik zánětu není pravidlem pouze v chladných zimních měsících. I v létě lze při pobytu v přírodě prochladnout. Riziko hrozí při koupání, zvláště pro ženy je důležité se po koupání převléknout do suchých plavek. Setrvání v mokrých plavkách vede nejen ke vzniku gynekologických zánětů, mykóz, ale i k zánětům močového měchýře. Příčinou častějších zánětů močových cest u žen než u mužů je také kratší délka ženské močové trubice. V dnešní době je nedostatečná hygiena raritní – mnohem častěji se setkáváme s nadměrnou péčí o tzv. intimní partie. Nadměrné používání různých sprejů a parfémovaných mýdel může způsobit potíže. Naopak rozumná hygiena a používání přípravků s kyselým pH 4,5 riziko gynekologických zánětů výrazně snižuje, a tím klesá i výskyt infekcí močových cest. Gynekolog by se měl u žen s urologickým problémem zajímat také o sexuální život nemocné.
I když je výskyt pohlavních chorob v České republice řídký, nelze tuto možnost vyloučit. Náhodný pohlavní styk s příležitostným
partnerem stejně jako sexuální zážitek někde na exotické dovolené nemusí zůstat bez následků.
Akutní zánět močového měchýře léčí většinou praktický lékař. Antibiotika nebo močová chemoterapeutika po několika dnech zaberou a potíže vymizí. Během léčby se doporučuje zvýšit příjem nedráždivých tekutin, pro dospělého člověka by to měly být přibližně 2 litry denně, při horečce, v horkém prostředí nebo při sportování se doporučuje nejméně o 1 litr více. Pokud ale pacient léčbu nedokončí nebo jinak poruší životosprávu, může přejít akutní zánět v chronický.
Objeví-li se v ordinaci pacientka s příznaky chronického zánětu močového měchýře, následuje orientační vyšetření moči. Nález bílkoviny a krve i ve stopovém množství většinou spolu s údaji o potížích k diagnóze stačí. Bakteriologické vyšetření moči může prokázat přítomnost bakterií, ale také nemusí. Většina pacientek má za sebou opakované užívání antibiotik, výjimkou není ani kombinace více druhů. Volba léčby vychází z individuálních obtíží pacientky. Bolesti při močení se řeší analgetiky, najdou-li se v močovém sedimentu bakterie a je-li delší doba od posledního užití antibiotik, jsou poté antibiotika znovu podána. Volí se širokospektrá antibiotika, popřípadě doporučená laboratoří podle citlivosti. Pacient však musí především upravit životosprávu, pít nedráždivé tekutiny, minerálky, bylinkové čaje nebo obyčejnou vodu z kohoutku. Nevhodné jsou černý čaj a černá káva, dráždivé a kořeněné pokrmy. Je třeba se také teple oblékat a neprochladnout. Podpořit imunitu je možné užíváním probiotik, multivitaminu nebo rostlinných přípravků (třapatka, hlíva a podobné).
Řadu let jsem doporučoval brusinky. Na trhu je nespočet forem brusinkových výtažků, tablety, pastilky, sirupy atd. V poslední době se přikláním ke kombinaci bylinných extraktů a vitaminů. Vitamin C a rutin zpevňují kapilární stěny, a tím zabraňují častým krvácivým projevům. Vitaminy rozpustné v tucích – A, D a E mají příznivé účinky na regeneraci epitelu (vnější vrstva sliznice) močového měchýře a podporují jeho obranyschopnost. Heřmánek pravý (Matricaria recutita) má mírně antiseptický účinek a urychluje hojivé procesy. V indikaci na léčbu močových infekcí ulevuje od bolestí a pomáhá likvidovat bakterie. Zlatobýl obecný (Solidago virgauerea) působí lehce močopudně, má protizánětlivý účinek a podporuje rovněž hojení. Třapatka (Echinacea purpurea) působí na zvýšení imunity a působí i proti některým bakteriím a kvasinkám.
Aby se předcházelo chronickému zánětu močových cest, je třeba především myslet na prevenci. Chovat se tak, aby nedošlo k onemocnění infekcí močových cest. A stane-li se tak, pak se adekvátně léčit, zvolit vhodné doplňky stravy, upravit svůj pitný režim a možná si i připomenout jedno ze starých úsloví našich předků: „Nohy v teple měj, lékařům se směj“.
MUDr. Vratislav Matoušek, gynekolog
I. soukromá ženská ordinace, Cheb
Slovníček pojmů
mykóza – onemocnění způsobené houbami (plísněmi, kvasinkami).
chemoterapeutika – léky užívané k léčbě infekcí, zejména bakteriálních či protozoárních. Tradiční název pro látky v mnohém připomínající antibiotika, ale čistě chemického původu.
Zdroj: Velký lékařský slovník, 10. vyd. Vokurka, Hugo a kol., 2015