Novinky

UrogynCentrum 800 662 662
Napište nám info@urogyn.cz

VÝHODNÉ BALÍČKY SE SLEVOU

Koupit

Jak se správě starat o močový měchýř a močové cesty? Stačí dodržovat 7 základních pravidel prevence.

Pravidelná a dostatečné hygiena

Základním pravidlem v prevenci zánětů močových cest je bezesporu dodržování pečlivé hygieny v okolí ústí močové trubice a konečníku. Samozřejmostí je správné očištění po vykonání potřeby. Otírání intimních partií odpředu dozadu zamezí přenosu bakterií. Předcházet urologickým obtížím lze také sprchováním, nedoporučuje se dlouhé koupaní ve vaně.

Kosmetické produkty

Není vhodné používat jakékoli přípravky, které by mohly podráždit intimní oblast, jako parfémované přípravky či pěna do koupele. Je třeba se vyhnout používání dámských hygienických sprejů a intimních ubrousků. Naopak vhodné je používání přípravků s kyselým pH 4,5, které snižují riziko vzniku gynekologických a urologických zánětů.

Pravidelné vyprazdňování

Aby se předešlo nepříjemným urologickým potížím je třeba, aby se moč nehromadila v močovém měchýři. Nahromaděná moč vytváří příznivé prostředí pro množení bakterií. Proto není správné potlačovat nutkání na močení a již při prvních pocitech nucení močový měchýř vyprázdnit.

Pitný režim

Důležitý je také pitný režim, který zajistí časté proplachování močových cest. Doporučuje se vypít alespoň 2–3 litry nedráždivých tekutin rovnoměrně rozložených během celého dne. Jsou vhodné teplé nápoje, bylinné urologické čaje nebo čistá voda pokojové teploty. Káva a černý čaj se do pitného režimu nezahrnují.

Hygiena před a po pohlavním styku

Riziko zánětu močových cest se snižuje také správnou hygienou, osprchováním před sexem a brzkým vymočením po sexu. K zánětu močových cest může vést také nechráněný pohlavní styk či střídání sexuálních partnerů.

Vhodné spodní prádlo

Spodní prádlo by mělo být volné a prodyšné, nejlépe bavlněné. I nepatrné zbytky moči mohou sloužit k pomnožení bakterií. V chladnějším období se doporučuje nosit nejen teplé spodní prádlo pro ochranu intimních partií, ale mít i „nohy v teple“ a nosit teplé svrchní oblečení.

Koupání nejen v létě

Je nutné také zmínit, že mezi rizikové aktivity patří koupání ve veřejných bazénech, vířivkách s teplejší vodou a také v přírodních koupalištích, kde se kvalita vody rychle mění. Předejít zánětům pomůže také zkrácení pobytu
v mokrých plavkách.

4.1/5 - (95 votes)
Bulletin

Bulletin ke stažení ZDARMA Pravidelně pro Vás vydáváme populární bulletin

Všechna vydání zde