Novinky

UrogynCentrum 800 662 662
Napište nám info@urogyn.cz

VÝHODNÉ BALÍČKY SE SLEVOU

Koupit

Benigní hyperplazie prostaty (BHP) je odborný název pro nezhoubné zvětšení prostaty. Prostata (tzv. předstojná žláza) je mužská pohlavní žláza velikosti vlašského ořechu, která obklopuje uretru neboli močovou trubici, kterou prochází moč z těla ven. Prostata je součástí mužského pohlavního ústrojí a produkuje tekutinu nesoucí sperma během ejakulace.

Normální velikosti, zhruba velikosti vlašského ořechu, dosahuje prostata během dospívání. V období, kdy muž dosáhne středního věku, může prostata opět začít růst z důvodů, které nejsou zcela jasné. Toto zvětšení prostaty je považováno za benigní neboli nezhoubné. V tomto případě se nejedná o rakovinu prostaty a ani se nezvyšuje riziko jejího vzniku.

BHP je jedna z nejčastějších nemocí souvisejících se stárnutím mužů, způsobuje zdravotní problémy především starším mužům. Ve věku 55 let má příznaky BHP zhruba jeden ze čtyř mužů, ve věku kolem šedesátky je to již zhruba polovina a ve věku kolem 85 let má BHP 90 % mužů. Toto onemocnění trápí každého trochu jiným způsobem, u všech je však zpravidla spojeno s nepříjemnými příznaky na dolních močových cestách.

Jak se prostata zvětšuje, vyvíjí tlak na močovou trubici podobně jako svorka na zahradní hadici s vodou. S dalším růstem může zvětšující se prostata sevřít močovou trubici, což se projeví obtížemi při zahájení močení nebo slabým proudem moči.

Zvětšená prostata není jen akutní problém, ale jedná se o obtíže dlouhodobého charakteru. Až do nedávné doby bylo hlavním cílem léčby BHP snížit obtěžující příznaky na dolních močových cestách, které se staly neúnosnými. Novější klinické studie však naznačují, že dalším legitimním cílem léčby zvětšené prostaty je snížení rizika budoucích zdravotních komplikací, mezi které patří: akutní retence (zadržení) moči, zesílený močový měchýř se sníženou kapacitou, infikovaná reziduální (zbytková) moč, těžká infekce močových cest, hematurie (patrná krev v moči), kameny v močovodu, močovém měchýři a/nebo v ledvinách, poškození ledvin, chronické selhání ledvin a hypotonický (ochablý) močový měchýř.

Léčba zvětšené prostaty (BHP)

Spolu s potlačením obtěžujících příznaků na dolních močových cestách si léčba BHP klade za cíl snížení rizika budoucích zdravotních komplikací. Obecně platí, že léčba není nutná pro muže, kteří mají jen málo příznaků a nevadí jim. V těchto případech, kdy jsou příznaky zvětšené prostaty lehké až mírné, mohou lékaři doporučit přístup „sledovat a čekat“. V každém případě by se muž měl při výše uvedených obtížích nechat vyšetřit urologem, který zváží další postup, aby nedošlo k zanedbání závažného onemocnění např. rakoviny prostaty.

Pro omezení příznaků zvětšené prostaty lékaři předepisují alfa-blokátory, které uvolňují svaly kolem hrdla močového měchýře a usnadňují tak močení. Další volbou jsou inhibitory enzymu alfa-reduktáza, které pomáhají zmenšit prostatu. Často probíhá léčba také kombinací obou zmíněných léků.

Slovníček pojmů

Alfa-blokátory jsou léky, které uvolňují svaly kolem hrdla močového měchýře a usnadňují tak močení.

Retence moči označuje zadržení moči v močovém měchýři při nemožnosti se vymočit nebo nemožnosti zcela vyprázdnit močový měchýř.

Benigní hyperplazie prostaty (BHP) je odborný název pro nezhoubné zvětšení prostaty. Jedná se o nejčastější nezhoubný nádor můžu a jeho výskyt v populaci stoupá s věkem.

Doplňky stravy jsou přípravky dodávající organismu živiny, které potřebuje, ale nezískává je v dostatečné míře v běžné stravě, nebo jiné látky, které mají příznivý účinek na zdravotní stav.

Fytopreparát je název pro doplněk stravy, který obsahuje převážně složky rostlinného původu.

Hematurie označuje přítomnost krve v moči. Někdy je patrná pouhým okem, jindy pouze při mikroskopickém vyšetření.

Hypotonický močový měchýř je ochablý močový měchýř se sníženým napětím hladkého svalstva stěn.

Inhibitory alfa-reduktázy je název skupiny léků, které jsou předepisovány dlouhodobě pro zmenšení prostaty při BHP.

Inkontinence označuje neschopnost udržet moč v močovém měchýři.

Intolerance je označení pro nesnášenlivost organismu, např. intolerance léčivé látky či pomocných látek léku apod.

Močové kameny vznikají v močových cestách z některých látek vylučovaných tělem.

Klinická studie probíhá na vybrané skupině nemocných a za příslušných podmínek a je určená k zjištění účinku diagnostického či léčebného postupu.

Nykturie je název pro časté močení v noci, mnohdy spojené s menším močením během dne.

Prostata neboli předstojná žláza je mužská pohlavní žláza velikosti vlašského ořechu, která obklopuje močovou trubici a která je součástí mužského pohlavního ústrojí. Produkuje tekutinu nesoucí sperma během ejakulace.

Rakovina označuje onemocnění způsobené zhoubným nádorem, pro který je charakteristický nekontrolovaný růst s ničením okolních tkání, zakládání metastáz a celkové působení na organismus.

Reziduální moč je název pro množství moči, která zbyde v močovém měchýři po vyprázdnění.

Transuretrální resekce prostaty (TURP) je volbou léčby benigní hyperplazie prostaty. Jedná se o chirurgický zákrok, který prokazuje dlouhodobé zmírnění příznaků BHP.

Uretra je latinský název pro močovou trubici, která je součástí močového ústrojí a odvádí moč z močového měchýře ven z těla. U muže slouží i k přenosu semene, ústí do ní chámovody, prostata a semenné váčky.

Zdroj: Benigní hyperplazie prostaty, diagnostika a možnosti léčby, Klečka, 2016
Velký lékařský slovník, 10. vyd., Vokurka, Hugo a kol., 2015

 

2.6/5 - (5 votes)
Bulletin

Bulletin ke stažení ZDARMA Pravidelně pro Vás vydáváme populární bulletin

Všechna vydání zde