Novinky

UrogynCentrum 800 662 662
Napište nám info@urogyn.cz

VÝHODNÉ BALÍČKY SE SLEVOU

Koupit

Benigní hyperplazie prostaty (BHP) je odborný název pro nezhoubné zvětšení prostaty. V minulém článku jsme psali o tom, co vlastně BHP je a jaké jsou časté příznaky. Dnes se zaměříme na možné způsoby léčby zvětšené prostaty.

Léčba zvětšené prostaty (BHP)

Spolu s potlačením obtěžujících příznaků na dolních močových cestách si léčba BHP klade za cíl snížení rizika budoucích zdravotních komplikací. Obecně platí, že léčba není nutná pro muže, kteří mají jen málo příznaků a nevadí jim. V těchto případech, kdy jsou příznaky zvětšené prostaty lehké až mírné, mohou lékaři doporučit přístup „sledovat a čekat“. V každém případě by se muž měl při výše uvedených obtížích nechat vyšetřit urologem, který zváží další postup, aby nedošlo k zanedbání závažného onemocnění např. rakoviny prostaty.

Pro omezení příznaků zvětšené prostaty lékaři předepisují alfa-blokátory, které uvolňují svaly kolem hrdla močového měchýře a usnadňují tak močení. Další volbou jsou inhibitory enzymu alfa-reduktáza, které pomáhají zmenšit prostatu. Často probíhá léčba také kombinací obou zmíněných léků.

Hojně využívanou možností léčby je kombinace užívání předepsaných léčiv a volně prodejných doplňků stravy s rostlinnými extrakty, tzv. fytopreparáty. Především komplexní fytopreparáty mají navíc i další výhody, např. podporují dobrý spánek či správnou funkci reprodukčního systému. Doporučují se rovněž při intoleranci či nežádoucích účincích standardní medikamentózní léčby nebo pokud si nemocný přeje vyhnout se potenciálním vedlejším účinkům spojeným s jejich užíváním. Mnohé případy poukazují na to, že rostlinné preparáty obsahující saw palmetto (extrakt Serenoa repens), extrakt z pylu jílku nebo Pygeum africanum (africká švestka), přispívají ke správné funkci prostaty. Tyto preparáty jsou velmi dobře tolerovány, s minimem nežádoucích účinků a jsou 1. volbou v terapii u nemocných s lehkým a středním stupněm prostatických obtíží. Osvědčily se především komplexní vícesložkové preparáty s kombinací několika rostlinných extraktů, jako saw palmetto, vrbovka, kopřiva, aj. Bývají také doplněny heřmánkem pro jeho relaxační a spasmolytickými účinky (protikřečové) a kozlíkem pro dobrý a nepřerušovaný spánek.

Chirurgická léčba BHP

Ačkoli existuje řada operačních možností, chirurgickým standardem pro léčbu zvětšené prostaty je tzv. transuretrální resekce prostaty (TURP). Tento chirurgický zákrok prokázal dlouhodobé zmírnění příznaků, ale je s ním vždy spojené určité riziko. U operace TURP jsou zdokumentovány možné nežádoucí účinky jako např. narušení ejakulace, problémy s erekcí, bolestivé močení, aj. TURP také vyžaduje několikadenní pobyt v nemocnici a většina pacientů má zavedenu cévku 2 až 5 dnů po operaci.

Slovníček pojmů

Alfa-blokátory jsou léky, které uvolňují svaly kolem hrdla močového měchýře a usnadňují tak močení.

Retence moči označuje zadržení moči v močovém měchýři při nemožnosti se vymočit nebo nemožnosti zcela vyprázdnit močový měchýř.

Benigní hyperplazie prostaty (BHP) je odborný název pro nezhoubné zvětšení prostaty. Jedná se o nejčastější nezhoubný nádor můžu a jeho výskyt v populaci stoupá s věkem.

Doplňky stravy jsou přípravky dodávající organismu živiny, které potřebuje, ale nezískává je v dostatečné míře v běžné stravě, nebo jiné látky, které mají příznivý účinek na zdravotní stav.

Fytopreparát je název pro doplněk stravy, který obsahuje převážně složky rostlinného původu.

Hematurie označuje přítomnost krve v moči. Někdy je patrná pouhým okem, jindy pouze při mikroskopickém vyšetření.

Hypotonický močový měchýř je ochablý močový měchýř se sníženým napětím hladkého svalstva stěn.

Inhibitory alfa-reduktázy je název skupiny léků, které jsou předepisovány dlouhodobě pro zmenšení prostaty při BHP.

Inkontinence označuje neschopnost udržet moč v močovém měchýři.

Intolerance je označení pro nesnášenlivost organismu, např. intolerance léčivé látky či pomocných látek léku apod.

Močové kameny vznikají v močových cestách z některých látek vylučovaných tělem.

Klinická studie probíhá na vybrané skupině nemocných a za příslušných podmínek a je určená k zjištění účinku diagnostického či léčebného postupu.

Nykturie je název pro časté močení v noci, mnohdy spojené s menším močením během dne.

Prostata neboli předstojná žláza je mužská pohlavní žláza velikosti vlašského ořechu, která obklopuje močovou trubici a která je součástí mužského pohlavního ústrojí. Produkuje tekutinu nesoucí sperma během ejakulace.

Rakovina označuje onemocnění způsobené zhoubným nádorem, pro který je charakteristický nekontrolovaný růst s ničením okolních tkání, zakládání metastáz a celkové působení na organismus.

Reziduální moč je název pro množství moči, která zbyde v močovém měchýři po vyprázdnění.

Transuretrální resekce prostaty (TURP) je volbou léčby benigní hyperplazie prostaty. Jedná se o chirurgický zákrok, který prokazuje dlouhodobé zmírnění příznaků BHP.

Uretra je latinský název pro močovou trubici, která je součástí močového ústrojí a odvádí moč z močového měchýře ven z těla. U muže slouží i k přenosu semene, ústí do ní chámovody, prostata a semenné váčky.

Zdroj: Benigní hyperplazie prostaty, diagnostika a možnosti léčby, Klečka, 2016
Velký lékařský slovník, 10. vyd., Vokurka, Hugo a kol., 2015
Rate this post
Bulletin

Bulletin ke stažení ZDARMA Pravidelně pro Vás vydáváme populární bulletin

Všechna vydání zde