Novinky

UrogynCentrum 800 662 662
Napište nám info@urogyn.cz

VÝHODNÉ BALÍČKY SE SLEVOU

Koupit

Akutní zánět močového měchýře vzniká postižením stěny sliznice močového měchýře mikrobiální infekcí v kombinaci s dalšími podpůrnými faktory. Bakterie se dostávají do močové trubice nejčastěji z oblasti konečníku. U žen se jedná často také o gynekologický původ infekce. U mužů bývá zánět močového měchýře vzácnější a může se jednat o komplikaci jiného základního onemocnění.

Zánět močového měchýře se projevuje častým a bolestivým močením s malými objemy moče, pocitem silného nucení na močení, řezáním, bolestí a křečemi v podbřišku, aj. Moč bývá zkalená a někdy krvavá. Průběh bývá bez teplot. Případná horečka nebo bolest zad svědčí o rozšíření infekce do ledvin (pyelonefritida).

Chronický zánět močového měchýře vzniká zpravidla z nedoléčených akutních zánětů. Příznaky chronického zánětu jsou obdobné jako u akutního zánětu, ale zpravidla méně intenzivní. Chronické změny však reagují na léčbu mnohem hůře a pomaleji než akutní změny.

Sliznice měchýře je narušená opakovanými záněty, ztrácí svůj hladký antibakteriální povrch a na jejím povrchu vznikají četné deformace. Na nich se bakterie snadno uchytí, začnou se zde rychle množit a produkují toxiny, které vedou k dalšímu poškození sliznice. Tento mechanismus je hlavní příčinou rozvoje opakované infekce močových cest.

Zdravá sliznice močového měchýře

Zdravou sliznici močového měchýře (též urotel) tvoří mnohovrstevná výstelka, tzv. epitel, která vytváří přirozený ochranný val před usídlením bakterií a vznikem infekce močového měchýře a močových cest. Zachování integrity epitelu a její obnova po prodělaném zánětu jsou klíčové pro maximální ochrano močového měchýře.

Narušená sliznice při zánětu

V průběhu infekce močového měchýře se bakterie uchytí na povrchu sliznice močového měchýře a produkují toxiny, které doslova „rozbombardují“ obrannou vrstvu sliznice močového měchýře. Dochází tak k poškození sliznice močového měchýře, která poté vypadá jako měsíční krajina, ve které se bakterie dále snadno usídlují a množí a dochází tak k dalšímu rozšiřování zánětu.

Některé změny na sliznici v důsledku chronického zánětu lze považovat za prekancerózu a vyžadují trvalé sledování.

Kdo bývá zánětem nejčastěji postižen?

Infekce močových cest je velmi časté onemocnění především u žen. Infekcí močových cest je postiženo 25-30 % žen ve věku 20-40 let. Pokud žena prodělala již 2x zánět močového měchýře, dojde k dalšímu opakování v 80 % případů. Nejvyšší riziko recidivy je do 2 měsíců od první ataky zánětu.

Mezi rizikové faktory vzniku chronického zánětu močového měchýře patří nedoléčený akutní zánět, oslabená sliznice, zúžená močová trubice, cukrovka, porucha imunity, kameny v močových cestách, aj. U mužů bývá zánět měchýře komplikací zvětšené prostaty.

Častěji se chronický zánět močového měchýře objevuje u jedinců se změnami povrchu sliznic, tj. po menopauze, u diabetiků, po radiační léčbě, po operační léčbě, u pacientů s oslabenou imunitou, aj.

Cíle léčby a prognóza

Prognóza zánětu močového měchýře závisí na včasnosti zahájení léčby a komplexním přístupu. Je nutné zejména zabránit většímu poškození sliznice močového měchýře v důsledku opakovaných zánětů. Těžce narušená sliznice má sníženou regenerační schopnost obnovit svůj původní hladký povrch, který je důležitou obranou proti uchycení bakterií jako původce zánětu.

Cystitida může mít mírný průběh, ale může dojít ke komplikaci a rozšíření infekce se vznikem život ohrožující septikemie. V akutní fázi se doporučuje klid v teple, ev. na lůžku, zvýšený přívod tekutin, podávání sulfonamidů po dobu 3 dnů (u recidiv 7 dnů), přípravků proti křečím, ev. analgetik. ATB se podávají jen u komplikovaných případů.

Sulfonamidy a antibiotika brání dalšímu množení bakterií a šíření zánětu, ale nemohou ovlivnit již narušenou sliznici, která je příčinou opakování infekce. Je proto nutné doplnit komplexní péči ještě dalšími přípravky, které podporují regeneraci sliznice močového měchýře. Opakované užívání antibiotik vede navíc ke vzniku rezistence. Další nevýhodou opakovaného užívání ATB je narušení imunity s častým výskytem sdružených

Léčba chronických zánětů močového měchýře je dlouhodobá a náročná, protože chronické změny reagují na léčbu mnohem hůře než v případě akutních zánětů, a musí být proto komplexní. Součástí léčby je antimikrobiální kůra (sulfonamidy) v nízkých dávkách po dobu 6-12 měsíců. Narušená sliznice močového měchýře má sníženou regenerační schopnost, kterou podporujeme komplexními doplňky stravy. Tyto přírodní preparáty obsahují fyto extrakty s vitaminy (zlatobýl, třapatka, heřmánek, rutin, vitaminy A, D, E, C), D-manozu a fyto analgetika (salicin, boswellia, curcumin) s aescinem.

Heřmánek pravý (Matricaria recutita) přispívá k přirozené obranyschopnosti organismu a působí jako přírodní antioxidant. Sladce vonící květy heřmánku mají spasmolytické (uvolňující) a zároveň relaxační účinky.
Třapatka nachová (Echinacea purpurea) je významná bylina, která přispívá k normální funkci dolních močových cest a podporuje přirozenou obranyschopnost organismu.

Zlatobýl obecný (Solidago virgaurea) přispívá k normální funkci močového měchýře a dolních močových cest, vykazuje antioxidační účinky a zároveň podporuje obranyschopnost organismu.

 

Rutin se v našich končinách nejčastěji vyskytuje v pohance obecné. Nachází se také v ovoci a zelenině, v citrusových plodech, jablkách, ve slupkách rajčat, červeném víně a čaji.

Podpora regenerace sliznice hraje klíčovou roli v předcházení opakování zánětu. Jejich výhodou je, že se mohou užívat dlouhodobě, nezpůsobují rezistenci, jsou velmi dobře tolerované a je možné je užívat zároveň s ATB. Dalšími preparáty aktivujeme imunitu (echinacea, lichořeřišnice, apod.) a obnovujeme mikroflóru (lactobacily).

Často používané jednosložkové preparáty jako jsou brusinky nebo D-manóza ve většině případů nestačí, a je proto potřeba volit vícesložkové přírodní preparáty. Včasné zahájení komplexní léčby hraje přitom zásadní roli z hlediska prognózy onemocnění.

Používá se také fyzikální léčba, výplachy měchýře a někdy je nutný endoskopický výkon. Doporučuje se lázeňská léčba.

Komplikace

Komplikací zánětu močového měchýře může být přenos infekce do ledvin a vznik jejich zánětu (pyelonefritida), což je časté zejména u diabetiků (4 – 5x). Jakékoli náhlé zhoršení průběhu onemocnění, zejména spojené s horečkou, bolestí zad, zimnicí, třesavkou, apod. vyžaduje okamžitou návštěvu odborného lékaře. Z dalších komplikací se jedná o zmenšování kapacity močového měchýře, vznik močových kamenů, gynekologické záněty, resistenci na ATB, zvýšení rizika vzniku karcinomu, poruchu imunity, mykózy, aj.

 

Režimová opatření

Nejlepší prevencí vzniku chronického zánětu močového měchýře je doléčení akutního zánětu. Z dalších doporučení se doporučuje dostatečný přívod tekutin, pravidelná mikce á 2-3 hod., vyprázdnění měchýře po sexu a ev. použití 1 tablety sulfonamidu, intimní hygiena před/po sexu, používání bavlněného prádla, vyhnout se veřejným koupalištím a bazénům, nesedět v průvanu, léčba hemoroidů a trhlin v konečníku, nepoužívat pesar, aj.

 

 

 

 

Rate this post
Bulletin

Bulletin ke stažení ZDARMA Pravidelně pro Vás vydáváme populární bulletin

Všechna vydání zde