Trápí Vás opakované záněty
močového měchýře?

Napište nám poradna@urogyn.cz

MUDr. Jiří Musil, urolog
Lékařský ředitel UroGyn
E-mail: poradna@urogyn.cz

Zánět močového měchýře se nejčastěji projevuje častým a bolestivým močením s malými objemy moče, pocitem silného nucení na močení, řezáním, bolestí a křečemi v podbřišku. Moč bývá zkalená a někdy krvavá. Průběh bývá bez teplot. Případná horečka nebo bolest zad potom svědčí o rozšíření infekce do ledvin. Rozlišujeme dva druhy zánětu močového měchýře:

Opakovaný zánět močového měchýřeAkutní zánět močového měchýře vzniká postižením stěny sliznice močového měchýře mikrobiální infekcí v kombinaci s dalšími podpůrnými faktory. Bakterie se dostávají do močové trubice nejčastěji z oblasti konečníku. U žen má infekce také často gynekologický původ. U mužů bývá zánět močového měchýře vzácnější.  Většinou se jedná o komplikaci jiného základního onemocnění (např. zvětšená prostata).

UroGyn se zabýváme především chronickým zánětem močového měchýře, který vzniká zpravidla z nedoléčených akutních zánětů. Příznaky chronického zánětu jsou obdobné, ale zpravidla méně intenzivní. Reaguje však mnohem hůře a pomaleji na léčbu a k zánětům dochází několikrát za rok.

Sliznice měchýře je v případě chronického zánětu narušená, ztrácí svůj hladký antibakteriální povrch a na jejím povrchu vznikají četné deformace. Na nich se bakterie snadno uchytí, začnou se zde rychle množit a produkují toxiny, které vedou k dalšímu poškození sliznice. Tento mechanismus je hlavní příčinou rozvoje opakované infekce močových cest.

zdravá sliznice močového měchýře

Zdravá sliznice močového měchýře

Zdravá sliznice močového měchýře má hladký povrch, který vytváří přirozenou obranu před usídlením bakterií a vznikem infekce močového měchýře a močových cest. Zachování hladkého povrchu sliznice a její obnova po prodělaném zánětu jsou klíčové pro maximální ochranu močového měchýře

zdravá sliznice močového měchýře

Narušená sliznice při zánětu

V průběhu infekce močového měchýře se bakterie uchytí na povrchu sliznice močového měchýře a produkují toxiny, které doslova „rozbombardují“ hladkou sliznici močového měchýře. V těchto nerovnostech se pak snadno uchytí další bakterie a zánět se opakuje.

 

Kdo bývá zánětem nejčastěji postižen?

Infekce močových cest je velmi časté onemocnění především u žen. Infekcí močových cest je postižena přibližně každá třetí žena ve věku 20-40 let. Pokud žena již 2x prodělala zánět močového měchýře, dojde k dalšímu opakování v 80 % případů. Nejvyšší riziko přichází do 2 měsíců od prvního zánětu. Mezi rizikové faktory vzniku chronického zánětu močového měchýře patří nedoléčený akutní zánět, oslabená sliznice, zúžená močová trubice, cukrovka, aj.

Cíle léčby a prognóza

UroGyn se snažíme zabránit většímu poškození sliznice močového měchýře v důsledku opakovaných zánětů a podpořit obnovu jejího hladkého povrchu, aby se infekce neopakovala. Těžce narušená sliznice má sama sníženou regenerační schopnost.

Zánět močového měchýře může mít mírný průběh, ale může dojít i ke komplikacím a rozšíření infekce do celého organismu, což je život ohrožující stav. V akutní fázi se doporučuje klid v teple, zvýšený přívod tekutin a podávání antibakteriálních léků po dobu 3 dnů (u opakovaných zánětů 7 dnů). Rovněž se doporučují přípravky proti křečím či analgetika. Antibiotika se podávají jen u komplikovaných případů.  Časté užívání antibiotik vede ke vzniku rezistence a narušení imunity s výskytem sdružených mykóz. Proto je dobré opětovnému používání antibiotik předcházet.

Antibakteriální léky a antibiotika brání dalšímu množení bakterií a šíření zánětu, ale nemohou ovlivnit již narušenou sliznici. Podpora regenerace sliznice močového měchýře hraje přitom klíčovou roli v předcházení opakování zánětu.

Pro podporu normální funkce močového měchýře a regeneraci sliznice využíváme v UroGyn zejména fyto-extrakty (např. zlatobýl, třapatka, heřmánek, aj.) a vitaminy (např. A, D, E, C, aj.). Využíváme také D-manozu, fyto-analgetika (např. salicin, boswellia, curcumin, aj.) a další látky (např. aescin, rutin, aj.). Dalšími přírodními látkami podporujeme imunitu (např. echinacea, lichořeřišnice, aj.) a mikroflóru (např. lactobacily, aj.).

Výhodou těchto přírodních látek je, že jsou velmi dobře tolerované, nezpůsobují rezistenci a mohou se užívat zároveň s antibiotiky. Pro ilustraci uvádíme několik příkladů:

heřmánek

Heřmánek pravý (Matricaria recutita) přispívá k přirozené obranyschopnosti organismu a působí jako přírodní antioxidant. Sladce vonící květy heřmánku mají uvolňující a zároveň relaxační účinky.

třapatka nachová

Třapatka nachová (Echinacea purpurea) je významná bylina, která přispívá k normální funkci dolních močových cest a podporuje přirozenou obranyschopnost organismu.

Zlatobýl obecný

Zlatobýl obecný (Solidago virgaurea) přispívá k normální funkci močového měchýře a dolních močových cest, vykazuje antioxidační účinky a zároveň podporuje obranyschopnost organismu.

Rutin

Rutin se v našich končinách nejčastěji vyskytuje v pohance obecné. Nachází se také v ovoci a zelenině, v citrusových plodech, jablkách, ve slupkách rajčat, červeném víně a čaji.

 

Často používané jednosložkové preparáty jako jsou brusinky nebo D-manóza ve většině případů nestačí, a proto používáme vícesložkové a komplexní doplňky stravy.

V indikovaných případech se používá také fyzikální léčba, výplachy měchýře a někdy je nutný endoskopický výkon. Často je vhodná lázeňská léčba.

Komplikace

Komplikací zánětu močového měchýře může být přenos infekce do ledvin a vznik jejich zánětu, což je časté zejména u diabetiků (4 – 5x). Jakékoli náhlé zhoršení průběhu onemocnění (zejména spojené s horečkou, bolestí zad, zimnicí, třesavkou apod.) vyžaduje okamžitou návštěvu odborného lékaře. Z dalších komplikací se jedná o zmenšování kapacity močového měchýře, vznik močových kamenů, gynekologické záněty, poruchu imunity, mykózy aj.

 

 

Režimová opatření

Nejlepší prevencí vzniku chronického zánětu močového měchýře je doléčení akutního zánětu. Také je důležité myslet na:

  • dostatečný přívod tekutin,
  • pravidelné močení (2-3 hod.)
  • vyprázdnění měchýře po sexu a případné použití 1 tablety sulfonamidu,
  • intimní hygienu před/po sexu,
  • léčbu hemoroidů, aj.

Případné dotazy posílejte prosím na:
poradna@urogyn.cz