Novinky

UrogynCentrum 800 662 662
Napište nám info@urogyn.cz

VÝHODNÉ BALÍČKY SE SLEVOU

Koupit

Chronický zánět močového měchýře vzniká většinou z nedoléčených a opakujících se akutních zánětů, kdy dochází k postižení sliznice močového měchýře bakteriální infekcí. Často vznik zánětu podporují další faktory, jako jsou zavedení cévky, radioterapie, diabetes, těhotenství, oslabená imunita, apod. Většina cystitid je způsobena bakteriemi, které pochází z tlustého střeva a dostanou se do močových cest z oblasti konečníku. V močových cestách se rychle pomnoží a vyvolají zánět. Časté jsou také tzv. cystitidy gynekologické, které nejsou-li včas vyléčeny, přechází zpravidla do chronického stádia. Na sliznici měchýře dochází k překrvení a otoku a v moči jsou přítomny bakterie.

Projevy chronického zánětu močového měchýře jsou obdobné jako u akutního zánětu, ale bývají méně intenzivní. Dochází při něm k častějšímu a bolestivému močení, pálení a řezání, k výskytu křečí, bolesti v podbřišku, apod. Poměrně často se objevuje také krvácení do moči a moč může i zapáchat. V mnoha případech se nepodaří zjistit vyvolávající příčinu opakovaných zánětů měchýře, kterou mohou být např. kámen v močových cestách nebo vrozené vývojové vady. Zpravidla k nim přispívá narušení sliznice močového měchýře po dříve prodělaných zánětech, což má za následek jednodušší uchycení bakterií.

Některé chronické záněty močového měchýře jsou dlouhodobě sledovány pro možnost vzniku karcinomu močového měchýře. Při chronických formách zánětu se také postupně zmenšuje kapacita močového měchýře v důsledku zánětlivých změn, což vede k častějšímu močení. V pokročilejších stádiích může dojít k přenosu infekce také do ledvin a vzniku jejich zánětu. Jakékoli náhlé zhoršení chronického průběhu onemocnění, zejména spojené s horečkou, bolestí zad, zimnicí, třesavkou, apod. vyžaduje okamžitou návštěvu odborného lékaře.

O chronickou infekci močových cest se jedná v případě, kdy se infekce močových cest vyskytuje alespoň 2× v průběhu 6 měsíců nebo 3× v průběhu 1 roku. Často je vyvolána jiným druhem bakterie než předchozí infekce, což znamená, že nová infekce je odlišná od předchozí. Celkem 80 % žen, které prodělaly 2 a více infekcí močových cest, prodělají znovu další onemocnění.

Léčba chronických zánětů močového měchýře je dlouhodobá a náročná, protože chronické změny reagují na léčbu mnohem hůře než v případě akutních zánětů. Jako léčba se doporučuje dlouhodobé (alespoň 6 měsíců) užívání močových chemoterapeutik podávaných nejlépe před spaním, aby bylo dosaženo co nejdelšího působení na močový měchýř. Výsledek léčby závisí na mnoha faktorech, především na obranyschopnosti organismu, virulenci mikrobů a také na aktivním přístupu pacientky. Z režimových opatření se doporučuje pít alespoň 2 litry tekutin denně. Důležité je nezadržovat moč ani při prvních pocitech nucení na močení. Dodržovat pečlivou hygienu v okolí ústí močové trubice a konečníku, volit sprchu namísto koupele a myslet i na hygienu genitálu před a po pohlavním styku. Dále se doporučuje nepoužívat dámské hygienické spreje a intimní ubrousky, používat teplé spodní prádlo a předcházet prochlazení zejména dolních končetin, aj.

Svou důležitou úlohu v péči o komfort močení hrají také doplňky stravy, které jsou často využívány jako vhodný doplněk při medikamentózní léčbě zánětu močových cest. Mohou pomoci zmírnit nepříjemné příznaky onemocnění a podpořit regenerační proces. Některé rostlinné látky a vitaminy obsažené v doplňcích stravy mají velmi žádoucí vliv na regeneraci sliznice močového měchýře, mají mírně desinfekční účinek, snižují pocit dyskomfortu nebo posilují imunitu, apod. Další jejich výhodou je velmi dobrá snášenlivost i při dlouhodobém užívání.

Pro dosažení největšího efektu je proto nejvhodnější užívat doplňky stravy s komplexním složením. Časté užívání samotných brusinek většinou nestačí a je potřeba volit ještě další látky rostlinného původu (např. zlatobýl obecný, medvědice lékařská, aj.) doplněné kombinací vitaminů (např. A, D, E). V některých případech doporučujeme kombinovat rostlinné přípravky navíc s enzymy a přípravky na podporu imunity.

Prognóza chronického zánětu močového měchýře záleží na včasnosti zahájení léčby a komplexním přístupu. Vzhledem k možným komplikacím doporučuji se vždy obrátit co nejdříve na odborníky a nespoléhat se na samoléčbu. Cílem léčby je mimo jiné podpořit přirozenou obranyschopnost organismu a vlastní regenerační procesy, aby se organismus dokázal s opakující se infekcí účinně vypořádat a vymanit se ze začarovaného kruhu opakovaného podávání antibiotik.

Autor: MUDr. Jiří Musil, urolog
E-mail: jiri.musil@urogyn.cz

Slovníček pojmů

Zánět močového měchýře (cystitida/urocystitida) – onemocnění většinou bakteriálního původu. Projevuje se častým bolestivým nucením na moč, pálením a řezáním při močení. Bývá častější u žen a může být vázána být vázána i na pohlavní styk, při němž krátkou močovou trubicí proniká infekce do močového měchýře. U mužů se častěji vyskytuje až ve vyšším věku v souvislosti se zvětšením prostaty.

Chemoterapeutika – léky užívané k léčbě infekcí, zejména bakteriálních či protozoárních. Tradiční název pro léky v mnohém připomínající antibiotika, ale čistě chemického původu.

Genitál (genitálie) – pohlavní ústrojí.

 

4.3/5 - (27 votes)
Bulletin

Bulletin ke stažení ZDARMA Pravidelně pro Vás vydáváme populární bulletin

Všechna vydání zde